ul. Mazurska 1A
86-300 Grudziądz (Mniszek)
  • bg_page

100 - lecie OSP w Mniszku

data: 2021-11-06

W piątek 22 października o 18.00 w kościele św. Józefa odprawiona została Msza św. w int. żywych i zmarłych druhów strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mniszku w 100-tną rocznicę utworzenia jednostki.

W piątek 22 października o 18.00 w kościele św. Józefa odprawiona została Msza św. w int. żywych i zmarłych druhów strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mniszku w 100-tną rocznicę utworzenia jednostki. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz, a homilię wygłosił ks. Krzysztof. W Eucharystii uczestniczyli także członkowie rodzin strażaków oraz przybyłe delegacje z OSP w Rudzie i Szynychu. Po skończonej Mszy św. zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a druhowie strażacy spotkali się przy kawie.
Jednostka OSP w Mniszku powstała sto lat temu w Pomorskiej Odlewni i Emalierni (dzisiaj Hydro-Vacuum)  i należała do jednej z bardziej prężnie działających straży w naszym mieście i gminie Grudziądz. W czasach świetności jednostka dysponowała nawet trzema wozami strażackimi i wyspecjalizowaną kadrą strażaków  z odpowiednim sprzętem. Na skutek zmian jakie przyszły w kraju i likwidacji zakładowych straży pożarnych, jednostkę OSP w Mniszku pozbawiono wozów strażackich i odpowiedniego sprzętu, a zadania przejęła nowo powołana  jednostka straży pożarnej na Rządzu i inne OSP z terenu Gminy Grudziądz. Obecnie druhowie z OSP w Mniszku pełnią funkcję honorową i służą głównie mieszkańcom naszej parafii, służąc podczas uroczystości związanych z przeżywanymi wydarzeniami w parafii.

 

GALERIA ZDJĘĆ