Synod 2021-2023: komunia | uczestnictwo | misja

data: 2021-11-07

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. (...)

Modlitwa o owoce Synodu

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje.  Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz;
Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania.
Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego,
i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne.
O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków.
Amen.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia,

Kościół nieustannie wsłuchuje się w głos swoich członków oraz nasłuchuje głosu świata, by droga, którą kroczy i którą prowadzi ludzi do zbawienia stawała się drogą bezpieczną i dostępną dla każdego człowieka. Umiejętność słuchania jest nieodzownym elementem drogi wiary. Uczy nas tego sam Mistrz, nasz Pan Jezus Chrystus. Wielokrotnie zadawał swoim słuchaczom pytania i skłaniał ich do refleksji. Gdy dotarł ze swoimi uczniami pod Cezareę Filipową, prosił, by przedstawili Mu opinie na Jego temat, które usłyszeli od mieszkańców Ziemi Świętej (por. Mt 16, 13-20). Apostołowie skrupulatnie przedstawili zasłyszane opinie, nie wykluczając nawet tych najbardziej nieprawdopodobnych czy absurdalnych. Już w pierwszych latach ewangelizacyjnej misji Apostołów zwołano Sobór Jerozolimski, który po wysłuchaniu każdej ze stron podjął ważne decyzje dla rozwoju młodej wspólnoty chrześcijan (por. Dz 15, 1-35).

W takim duchu należy spojrzeć na Synod zwołany przez papieża Franciszka pod hasłem „Komunia, uczestnictwo, misja”, którego etap przygotowawczy odbędzie się we wszystkich diecezjach świata. To czas wsłuchiwania się w głos członków Kościoła oraz nasłuchiwania głosu świata, któremu mamy nieść Chrystusa. To wielka szansa budowania jedności między siostrami i braćmi w wierze oraz wrażliwości na tych, którzy żyją obok nas. Synod może pozwolić zarówno teraz, jak i w przyszłości reagować żywo na problemy ludzkie, realizować dzieło nowej ewangelizacji, duszpasterstwa, dialogu i docenić rolę wiernych świeckich, którzy, kierując się zmysłem wiary, wnoszą nieoceniony wkład w misję Kościoła.
Wsłuchiwanie się w głos świata nie musi prowadzić do destrukcji wartości czy ich liberalizacji. Ufam, że Synod pozwoli na dostrzeżenie wielu aktualnych problemów, które w duchu objawionej Prawdy, którą jest sam Chrystus, będziemy mogli podjąć, by umocnić to, co słabe i ukazać drogę nawrócenia, miłości i pokoju.
Uroczysta inauguracja Synodu w naszej diecezji odbędzie się 17 października w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Wszystkich diecezjan proszę o modlitwę w intencji Synodu, aktywne włączenie się w jego przebieg i troskę o własne uświęcenie, byśmy mogli budować świat pełen Boga.

Z serca wszystkim błogosławię
Wasz biskup Wiesław