Parafia Św. Józefa Oblubieńca - Grudziądz Mniszek

data: 2019-04-21

WIELKA SOBOTA / REZUREKCJA

Alleluja! Jezus żyje! Przez całą Wielką Sobotę adorowaliśmy złożone w grobie ciało Pana Jezusa. Uczestniczyliśmy także w obrzędzie święcenia pokarmów. Jednak najważniejsza część obchodów święta Wielkiej Soboty, wieńczące Triduum, to Wigilia Paschalna nazywana Matką Wszystkich Wigilii. Rozpoczyna się obrzędem święcenia ognia, od którego zapala się Paschał, uroczyście wnoszony do Świątyni. Po czytaniach przeplatanych psalmami, rozpoczęła się liturgia chrzcielna z błogosławieństwem wody i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Zwieńczeniem obchodów była uroczysta Eucharystia. Uroczysta procesja na początku Mszy rezurekcyjnej Niedzieli Zmartwychwstania dała początek uroczystościom Oktawy Wielkiej Nocy.