ul. Mazurska 1A
86-300 Grudziądz (Mniszek)
 • bg_page

Pomnik bł. kard. Stefana Wyszyńskiego


Poświęcenie Pomnika Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Prymas Wyszyński był jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku. Jan Paweł II powiedział, że bez jego prymasowskiej posługi - nie byłoby go na Stolicy Apostolskiej i nazwał go Prymasem Tysiąclecia. Prowadził kościół w Polsce i podejmował decyzje w niełatwych czasach PRL, za co też był więziony. Prowadził nas przez Jasnogórskie Śluby Narodu, Wielką Nowennę przed Milenium Chrztu Polski, ku październikowemu konklawe w 1978 r. i wyborze Karola Wojtyły na papieża. Bez osobistej ofiary, bez jego Maryjnego zawierzenia nie byłoby tych zwycięstw, podobnie jak kolejnych – pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny i postania niezależnego związku zawodowego „Solidarność”.
W poniedziałek 29 maja o godz. 18.00, przeżywać będziemy w naszej parafii uroczystość wprowadzenie relikwii i poświęcenie pomnika bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przed uroczystą Eucharystią koncelebrowaną przez Biskupa Toruńskiego W. Śmigla o godz.17.15 odbędzie się inscenizacja o Prymasie Wyszyńskim, przygotowana przez dzieci i młodzież z parafii, na którą zapraszamy. Aby lepiej duchowo przygotować się do tych niepowtarzalnych uroczystości rozpoczniemy staranne przygotowania, które prowadzić będą poszczególne Grupy i Stowarzyszenia parafialne już od najbliższej soboty.

Program nowenny i modlitw do bł. St. Wyszyńskiego jest następujący:
 1. Sobota 20 maja, godz. 17.15 – 18.00 – prowadzi Bractwo św. Józefa
 2. Niedziela 21 maja, 17.15 – 18.00 Bractwo Eucharystyczne i Wspólnota św. Józefa
 3. Poniedziałek 22 maja, 17.15 – 18.00 – Stowarz. Rodzin Katolickich
 4. Wtorek 23 maja, 17.15 – 18.00 – Grupa Modlitwy św. O. Pio
 5. Środa 24 maja, 17.15 – 18.00 – Bractwo Żywego Różańca
 6. Czwartek 25 maja, 17.15 – 18.00 – Chór parafialny
 7. Piątek 26.05, 17.15 – 18.00 – Ministranci, Schola, dzieci i młodzież
 8. Sobota 27 maja, 17.15 – 18.00 – Margaretki i Rodzina Radia Maryja
 9. Niedziela 28 maja, 17.15 – 18.00 – Kościół Domowy
 10. Poniedziałek 29 maja 17.15 – 17.50 inscenizacja o bł. Prymasie Stefanie Wyszyńskim. Do udziału w nowennie i modlitwach zapraszamy wszystkich parafian i gości.
Ukochany Kardynale Stefanie Wyszyński, Opiekunie wszystkich Polaków,
Orędowniku w każdej trudnej sytuacji rodaków, Ojcze narodu Polskiego,
Obrońco uciśnionego. Proszę dziś o Twoje wstawiennictwo do Boga jedynego w intencji …..   
Wiem, że nie opuścisz mnie w potrzebie.

Ty wspierałeś w trudach każdego człowieka. Głosiłeś dobrą nowinę.
Broniłeś od złego. Pomagałeś podnieść z upadku, ofiarując całego siebie.
Wierzę, że i teraz wstawiasz się za nami do Boga Miłosiernego, wypraszając łaski ze świętymi w niebie.Jak powstawał pomnik bł. ks. Prymasa:
 

Latem, 2021 roku inicjator budowy pomnika bł. Kard. St. Wyszyńskiego p. Mariusz Kałużny przedstawił swoją propozycję w wielu parafiach Grudziądza. Spotkał się z pozytywnym odzewem ze stromy naszego ks. Proboszcza, który po konsultacji wniosku z członkami Rad Parafialnych, wyraził chęć ustawienia pomnika Wielkiego Prymasa Tysiąclecia na terenie naszej parafii. Powołany został Komitet budowy pomnika. W listopadzie 2021 roku podpisana została umowa z firmą Brązy Polskie w Krakowie na wykonanie odlewu. Rozpoczęły się prace przygotowawcze. Tok tych prac został jednak zakłócony przez pandemię – pojawiły się trudności w dostępie do materiałów oraz skutki wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku. Prace udało się jednak wznowić, m.in. sporządzono projekt posągu, który uzyskał akceptację Parafii. W październiku 2022 roku projekt był już gotowy, a 2 grudnia przystąpiono do jego montażu przed kościołem.

Nasza parafia, z ks. Proboszczem na czele, przy współudziale władz województwa, IPN oraz władz miejskich naszego miasta i zaangażowaniu wielu osób przygotowuje uroczyste poświęcenie pomnika, przez ordynariusza naszej diecezji. Wkrótce przekażemy szczegółowy kalendarz. Jednak już teraz prosimy o zarezerwowanie czasu, w poniedziałek 29 maja i w tygodniu poprzedzającym.
Model 3-D Kopia pomnika w Kościele
Ks. Bogdan i p. Michał Zaczyński
z firmy Brązy Polskie wykoanwca
odlewu
Pomnik
w pracownik
Pomnik
w pracownik
Pomnik
tuż po montażu
na cokole