Peregrynacja Obrazu Świętej Rodziny

data: 2021-09-11

W dniach 25 i 26 sierpnia naszą parafię nawiedził obraz Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

Do peregrynacji przygotowywaliśmy się duchowo od kilku miesięcy, a ostatnio przez nowennę do św. Rodziny. Powitanie obrazu nastąpiło o godz. 17.50  przy figurze św. Józefa, po czym członkowie Bractwa św. Józefa wnieśli obraz do świątyni. Po powitaniu obrazu przez jedną z rodzin parafii i księdza proboszcza rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Biskup Toruński Andrzej Suski. W homilii ks. biskup zwrócił uwagę na Maryję i Józefa, którzy ciężko musieli pracować, jak większość rodziców na utrzymanie rodziny. Ważną rolę w rodzinie pełni zarówno matka, jak i troskliwy ojciec. Wszyscy potrzebujemy przykładu życia św. Rodziny Nazaretańskiej, jej troskliwej opieki i błogosławieństwa w życiu – mówił ks. biskup Andrzej. Po skończonej Eucharystii rozpoczęły się czuwania przed obrazem św. Rodziny poszczególnych grup i wiernych. Apel dla młodzieży poprowadziła schola. Następnego dnia odmówiono przed obrazem wszystkie cztery części różańca św., odbyło się spotkanie dla dzieci i matek, Msza św. dla chorych, samotnych i w podeszłym wieku, podczas której udzielono sakramentu namaszczenia chorych, o 15.00 nabożeństwo do św. Rodziny. O godz. 17.00 Eucharystię na zakończenie peregrynacji sprawowali ks. proboszcz i ks. Krzysztof, podczas której małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Ks. proboszcz odmówił akt ofiarowania rodzin i całej parafii Świętej Rodzinie. Po pożegnaniu, obraz procesyjnie w asyście służby liturgicznej, przedstawicieli grup modlitewnych i wszystkich wiernych, członkowie Bractwa św. Józefa, wynieśli do figury św. Józefa, skąd obraz przekazano następnej parafii. Niech piękny przykład życia św. Rodziny wskazuje nam wszystkim drogę doskonałości chrześcijańskiej, a błogosławieństwo św. Rodziny niech nam nieustannie towarzyszy.

ks. Bogdan Tułodziecki