ul. Mazurska 1A
86-300 Grudziądz (Mniszek)
  • bg_page

WIGILIA / BOŻE NARODZENIE 2018

data: 2018-12-24

ZAPRASZAMY NA PASTERKĘ W NOCY Z 24 NA 25 GRUDNIA 2018

Jezus narodził się - jak słyszymy w Ewangelii Łukasza - w stajni, "gdyż nie było dla nich miejsca
w gospodzie" (Łk 2, 7). Jego Matka, Maryja, i Józef nie zostali przyjęci do żadnego
z betlejemskich domów. Maryja musiała położyć Zbawiciela świata w żłobie, bo nie miała innej kolebki dla Syna Bożego, który stał się człowiekiem. Taka jest rzeczywistość Narodzenia Pańskiego. Do niej corocznie powracamy: tak ją odkrywamy na nowo, tak ją przeżywamy
za każdym razem z niezmiennym zdumieniem.  (Jan Paweł II)

Niech Nowonarodzony Chrystus obudzi w nas wciąż uśpione pokłady dobra,
a światło Jego słowa  prowadzi nas każdego dnia.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia życzą wszystkim Parafianom – Duszpasterze

W poniedziałek 24 grudnia wigilia Bożego Narodzenia. O 24:00, zapraszamy parafian na PASTERKĘ. Przed pasterką chór będzie śpiewać kolędy. We wtorek 25 grudnia BOŻE NARODZENIE, nie będzie myszy św. rano o 7.30, pozostałe msze św. jak w niedzielę. W środę II dzień świąt Bożego Narodzenia – święto św. Szczepana, msze św. jak w niedzielę, na mszy św. o 11.30 zapraszamy dzieci instrumentami grającymi i rodzicami do rodzinnego śpiewania kolęd. Będziemy modlić się i wspierać materialnie KUL.

W Ewangeliach nie jest wspomniana data narodzin Jezusa Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który pisał o narodzinach Jezusa Chrystusa w grudniu, jest Hipolit Rzymski. W datowanym na 204 rok Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) napisał on: Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia). Dzień 25 grudnia jako datę dzienną narodzin Chrystusa podał też rzymski historyk chrześcijański Sekstus Juliusz Afrykański w swojej Chronographiai z roku 221. Istnieją różne wyjaśnienia obrania tego dnia dla liturgicznej celebracji Bożego Narodzenia. Najbardziej popularna wśród uczonych interpretacja uznaje, że chrześcijanie, nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa, obrali tę datę jako symboliczną.

Joseph Ratzinger (papież Benedykt XVI)  w swojej książce „Duch liturgii” zwrócił uwagę m.in. na fakt, iż w tradycji judaistycznej data 25 marca uznawana była za dzień stworzenia świata, w związku z czym chrześcijanie obchodzili ten dzień także jako wspomnienie poczęcia Jezusa (święto Zwiastowania) (…) Stąd  obliczono, że jego narodzenie powinno przypadać dziewięć miesięcy później: 25 grudnia. Liturgiczne święto Bożego Narodzenia rozprzestrzeniło się począwszy od IV wieku w Kościele zachodnim szybko. Sprzyjało temu przyjęcie go na dworze cesarskim Konstantyna Wielkiego. Święto wspierało przyjęcie dogmatu o bóstwie Jezusa Chrystusa ogłoszonego przez Sobór nicejski I (325 r.) i tym samym było pomocą w walce z arianizmem, negującym boską naturę Chrystusa.