Adwentowy Dzień Skupienia

data: 2022-11-29

29 listopada w naszej parafii mężczyźni z Rejonu grudziądzkiego wzięli udział w Adwentowym Dniu Skupienia mężczyzn Diecezji Toruńskiej.

Dzień rozpoczął się konferencją wygłoszoną przez ks. prałat prof. dr hab. Dariusza Kwiatkowskiego. Tematem przewodnim tegorocznego Dnia to: Św. Józef „mężem” Eucharystii.
Święty Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia ostatni rozdział
dedykuje Maryi i nazywa ją „Niewiastą Eucharystii”. Chcąc zrozumieć głębię tajemnicy Eucharystii należy udać się do „szkoły Maryi”. Ona, jak nikt inny, jest związana i prowadzi wiernych do Najświętszego Sakramentu. Maryja stała się „Niewiastą Eucharystii” przede wszystkim przez Jej wewnętrzną postawę. Należy podkreślić jej wiarę i bezgraniczne zaufanie słowu Bożemu, przyjęcie do swojego łona i zrodzenie Zbawiciela świata, i towarzyszenie Jezusowi aż do Jego śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia. W Magnificat Maryja wielbi Ojca przez Jezusa, w Jezusie i z Jezusem. Wielbi Go we wszystkim, nie pomijając ofiary, którą przez swoje fiat nieustannie
składała Bogu. To właśnie jest prawdziwa i właściwa postawa eucharystyczna. Mając na uwadze relacje św. Józefa z Jezusem i Maryją, jego misję w historii zbawienia oraz w historii Kościoła, którego jest patronem i opiekunem, poprzez Jego wewnętrzną postawę i podejmowane działania można go nazwać „mężem Eucharystii”.

Następnie ks. bp. Józef Szamocki przewodniczył Eucharystii. Mszę koncelebrowali nasi duszpasterze oraz księża z grudziądzkich parafii.

Tradycyjnie po mszy św. posililiśmy się na agapie przygotowanej przez rodziną naszego brata Grzegorza Kawalec (dziękujemy). Wsparły nas Panie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (również dziękujemy).

Adwentowe dni skupienia już na stałe wpisały się w kalendarz i są organizowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz Bractwo św. Józefa Diecezji Toruńskiej.