Uroczystości odpustowe - poświęcenie organów

data: 2024-03-19

We wtorek 19 marca w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP obchodziliśmy odpust parafialny poświęcony naszemu patronowi. W związku z 25 rocznicą pobytu Jana  Pawła II w naszej diecezji i upamiętnieniem tego wydarzenia, przed mszą św. wierni mogli wysłuchać prelekcji pt. „Św. Jan Paweł II – patron rodzin chrześcijańskich”, którą wygłosił prof. dk Waldemar Rozynkowski z Torunia. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Toruński Wiesław Śmigiel, który w mszy św. koncelebrowanej wraz z przybyłymi kapłanami modlił się w intencji rodzin i mieszkańców naszego miasta. W homilii ks. biskup mówił o św. Józefie, jako patronie ojców i mężczyzn oraz opiekunie św. Rodziny. Nawiązał także do pięciu cnót św. Józefa, które możemy wykorzystać w dzisiejszym świecie. W czasie mszy św. ks. Biskup w asyście ks. proboszcza pobłogosławił nowe organy. Instrument zbudowany został w Anglii w 1892 roku przez firmę Abbot & Smith. Są to organy piszczałkowe 28 głosowe, składające się z ponad 1700 piszczałek. Po niezbędnych pracach konserwacyjnych, wymianie zużytych elementów, wykonaniu nowej szafy i prospektu zostały zamontowane na chórze naszego kościoła. Całością prac kierował Waldemar Olszewski, mistrz organowy z Chełmna. Dziękujemy wszystkim parafianom za wszelkie ofiary pieniężne złożone do pamiątkowej księgi ofiarodawców i wszystkim, którzy przyczynili się budowy naszych organów. Nowe organy będą odtąd jednoczyły wiernych nie tylko w śpiewie, ale posłużą jednocześnie w głębszym przeżywaniu liturgii.