PIELGRZYMKA DO GIETRZWAŁDU I ŚWIĘTEJ LIPKI

data: 2019-07-25

W dniach 25 i 26 lipca pielgrzymowaliśmy do sanktuariów Warmii i Mazur. Organizatorem pielgrzymki była nasza parafia św. Józefa Oblubieńca, a przewodnikiem duchowym był nasz proboszcz ks. Bogdan. W pielgrzymce uczestniczyło łącznie 45 osób. Pierwszego dnia udaliśmy się najpierw do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie pod opieką miejscowego przewodnika zwiedzaliśmy zamek biskupów warmińskich. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek związanych z historią pięknego zamku i osób, które były związane z tym miejscem. Na zamku rezydowali m.in. biskupi: Ignacy Krasicki, Jan Dantyszek, Marcin Kromer, Tideman Gisse, Stanisław Hozjusz oraz nasz wielki astronom Mikołaj Kopernik. Następnie udaliśmy się do sanktuarium  Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim w którym przez prawie rok więziony był prymas Stefan Wyszyński (1953-1954), po zapoznaniu się z bardzo ciekawą historią miejsca zwiedziliśmy pomieszczenia internowania księdza prymasa. Na nocleg udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce k. Kętrzyna. Następny dzień rozpoczęliśmy od udziału we Mszy św. i wysłuchania prelekcji o objawieniach Matki Bożej w Św. Lipce. Po drodze do sanktuarium w Gietrzwałdzie zatrzymaliśmy się małą przerwę w Reszlu, gdzie mogliśmy zobaczyć zamek reszelski, kościół gotycki i wypić kawę na rynku miasta. W Gietrzwałdzie wysłuchaliśmy prelekcji o objawieniach Matki Bożej, następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. oraz nabożeństwie drogi krzyżowej przy kapliczkach - stacjach wokół sanktuarium. Czas przejazdu w autokarze wypełniliśmy modlitwami i śpiewem pieśni religijnych. Na przyszły rok chcemy zorganizować podobną pielgrzymkę ale już do innych sanktuariów i miejsc świętych w Polsce.
Ks. Bogdan Tułodziecki