Prelekcja o bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim

data: 2019-09-15

Na dzisiejszym mszach świętych, Pan dr Robert Zadura przybliżył nam postać naszego bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Podczas prelekcji mieliśmy okazję poznać życie i i dowiedzieć się z jakim poświęceniem wspierał i wspomagał swoich współbraci w obozowym życiu. W okazywanej współbraciom niedoli pomocy objawiała się miłość do bliźniego.
Ks. Frelichowski zmarł 23 lutego 1945 roku, na około dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu. Wyjątkowość zmarłego kapłana uznali nawet hitlerowcy, pozwalając po raz pierwszy w obozie w Dachau na wspólne modlitwy przy trumnie, wyłożonej białym prześcieradłem, udekorowanej kwiatami. Współwięzień wyjął kilka kosteczek z jego palców, by przechować je jako relikwie, zanim spalono ciało w krematorium. Relikwie te wraz z prelegentem nawiedziły także naszą parafię.
Św. Jan Paweł II ogłosił ks. Frelichowskiego błogosławionym 7 czerwca 1999 roku w Toruniu podczas pielgrzymki do Ojczyzny. Wspomnienie liturgiczne bł. ks. Stefana Wincentego przypada 23 lutego.